Międzynarodowe Stowarzyszenie Szkół Żeglarskich (International Sailing Schools Association, ISSA) to organizacja międzynarodowa promująca żeglarstwo, motorowodniactwo i edukację morską na świecie.

ISSA została założona w roku 1969 przez największe organizacje żeglarskie regionu. Pierwsze certyfikaty ISSA wydawane były w latach 70-tych. Z biegiem lat standardy ISSA zyskały popularność również poza Europą (w Australii, w Afryce, Ameryce Południowej i Ameryce Północnej oraz w Azji). W wielu krajach m.in. w Chinach, ale też wielu krajach rejonu Morza Śródziemnego certyfikaty żeglarskie ISSA i certyfikaty motorowodne ISSA stały się bardzo popularne.

Z uznawalnością certyfikatów ISSA może być różnie i zależy to od kraju, a czasami nawet regionu na świecie. W Polsce Urząd Morski nie uznaje certyfikatów ISSA jako dokumentów uprawniających doprowadzenia jednostek, ale w wielu miejscach na świecie certyfikaty te są rozpoznawane i uznawane lub po prostu nie ma wymogu posiadania specjalnych uprawnień do prowadzenia łodzi rekreacyjnych.

Jako dokument nie jest również uznawany certyfikat przeszkolenia w obsłudze radia morskiego SRC ISSA, który nie jest dokumentem uprawniającym do obsługi UKFki. Natomiast ISSA wydaje szereg różnych certyfikatów przeszkolenia w zakresie różnych specjalizacji i czasami te szkolenia są ciekawie zaplanowane i prowadzone. Warto odwiedzić stronę ISSA i poczytać trochę książek szkoleniowych, które można pobrać ze strony ISSA.

Poczytajcie trochę o certyfikatach i podejmijcie decyzję czy chcecie uzyskać patent międzynarodowy.