kurs na patent sternika motorowodnego Pozanń

KURS – STERNIK MOTOROWODNY POZNAŃ

CENA KURSU – 700 zł

CENA EGZAMINU – 250 zł / ulgowa 125 zł

MIEJSCE – POZNAŃ (Jezioro Malta koło Campingu Malta lub rzeka Warta – Stary Port)

TERMINY – od kwietnia 2024 do listopada 2024

PATENT MOTOROWODNY POZNAŃ 2024

kurs na sternika motorowodnego Poznań, patent motorowodny Poznań, kurs motorowodny Kiekrz

TERMINY ZAKOŃCZENIA KURSÓW – DATY EGZAMINÓW

 • 28-04-2024
 • 12-05-2024
 • 26-05-2024
 • 09-06-2024
 • 16-06-2024
 • 30-06-2024
 • 07-07-2024
 • 28-07-2024
 • 11-08-2024
 • 25-08-2024
 • 08-09-2024
 • 29-09-2024
 • 06-10-2024
 • 20-10-2024
 • 10-11-2024

Kto może wziąć udział w kursie motorowodnym w Poznaniu?

Kurs motorowodny Poznań jest dla każdegomoże w nim wziąć udział nawet 14 latek, bo tyle trzeba mieć skończone lat by podejść do egzaminu państwowego na patent sternika motorowodnego w Poznaniu. Wcześniejsze doświadczenie nie jest wymagane. Na kursie sternika motorowodnego Poznań Malta lub w Starym Porcie nad Wartą nauczysz się pływać motorówką od podstaw, nawet jeśli wcześniej nigdy nie pływałeś motorówką.

Od jakiego wieku można zrobić patent motorowodny?

Kurs sternika motorowodnego i patent można zrobić mając ukończone 14 lat. Osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na udział w egzaminie.

Kto może uzyskać patent motorowodny? 

Żeby uzyskać patent sternika motorowodnego trzeba mieć ukończone 14 lat a także zdać egzamin na stopień Sternika Motorowodnego. Po zdanym egzaminie, żeby otrzymać patent sternika motorowodnego trzeba złożyć wniosek o wydanie patentu do Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.

Czy osoba niepełnoletnia może pływać skuterem wodnym? 

Żeby móc uzyskać patent sternika motorowodnego trzeba skończyć 14 lat. Jeżeli masz mniej niż 16 lat możesz pływać jachtami motorowymi do 60 kW mocy silnika. Przed ukończeniem 16 lat możesz pływać tylko skuterem o mocy do 60 kW. Jednocześnie kwestia odpowiedzialności osób niepełnoletnich za samodzielne prowadzenie pojazdów w ruchu wodnym jest dość złożona, więc lepiej gdy kierownikiem statku jest osoba pełnoletnia z właściwym patentem motorowodnym. Ze względu na rozwijane przez skutery wodne duże prędkości, nierzadko przekraczające znacznie 100 km/h przy braku doświadczenia i przewidywania dochodzi do wypadków na wodzie z udziałem skuterów wodnych lub kolizji.

KURS MOTOROWODNY POZNAŃ

Co obejmuje kurs teoretyczny na sternika motorowodnego w Poznaniu? 

 • przepisy żeglugowe dotyczące głównie jachtów, motorówek, skuterów wodnych,
 • podstawy budowy jachtów, silników i eksploatacji jachtów – locję śródlądową i morską,
 • meteorologię,
 • ratownictwo,
 • podstawy nawigacji.

Co obejmuje kurs praktyczny na sternika motorowodnego w Poznaniu? 

 • manewrowania w porcie i na rzece Warcie lub jeziorze Malta w Poznaniu,
 • zasady pływania w ślizgu,
 • zasady bezpieczeństwa przy pływaniu motorówką,
 • manewry portowe,
 • manewr „człowiek za burtą”.

Ile trwa kurs na patent sternika motorowodnego? 

Kurs teoretyczny to wykłady przez internet, baza pytań testowych i książka „Bezpieczna Woda”

Część praktyczna to 2-3 godziny pływania z instruktorem w kilkuosobowej załodze. Egzamin odbywa się w ostatnim dniu kursu, najczęściej w niedzielę. Egzamin na patent sternika motorowodnego w Poznaniu trwa ok 3 godziny.

Jak przebiega egzamin na patent motorowodny sternika motorowodnego w Poznaniu? 

Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna składa się z testu jednokrotnego wyboru składającego się z 75 pytań. Aby uzyskać wynik pozytywny należy udzielić co najmniej 65 poprawnych odpowiedzi. Czas na rozwiązanie testu wynosi 90 minut.

Część praktyczna egzaminu na patent sternika motorowodnego w Poznaniu polega na wykonaniu manewrów zadanych przez komisję egzaminacyjną. Może to być np.:

 • „człowiek za burtą”
 • manewry portowe
 • wejście w ślizg
 • podstawowe węzły
 • praca w charakterze członka załogi
 • inne manewry.

Egzamin praktyczny jest na tej samej motorówce na której się szkolisz.

Na jakim sprzęcie szkolimy?

Na naszych kursach najczęściej szkolimy na łodziach motorowych odkrytopokładowych z silnikami o mocy ok. 50 KM, mogących wejść w ślizg. Są to dość nowoczesne jednostki, przeznaczone do szkolenia, zarejestrowane w systemie REJA24 jako jachty komercyjne. Posiadają przegląd techniczny wykonany przez uprawnionego inspektora technicznego PZMWiNW oraz uproszczone świadectwo zdolności żeglugowej wydane przez Urząd Żeglugi Śródlądowej.

Jaka jest cena kursu motorowodnego na patent sternika w Poznaniu?

Kurs sternika motorowodnego kosztuje 700 zł. 

Opłata egzaminacyjna wynosi 250 zł oraz opłata za wydanie patentu 50 zł. Dla osób uczących się do 26 roku życia opłata egzaminacyjna wynosi 125 zł, za wydanie patentu 25 zł.

Czy uprawnienia są międzynarodowe?

Patent sternika motorowodnego jest również w języku angielskim. Dla chętnych istnieje możliwość uzyskania certyfikatu międzynarodowego ISSA Inland Skipper. Dla uczestników naszych kursów koszt recertyfikacji po zaliczonym kursie i zdanym egzaminie to dodatkowo 500 zł . Cena obejmuje książkę ISSA Inland Power Yacht Skipper

Jakie uprawnienia są potrzebne by holować narciarza?

Zgodnie z polskimi przepisami do holowania konieczne jest posiadanie licencji na holowanie narciarza i innych obiektów pływających. Żeby móc uzyskać taką licencję musisz najpierw posiadać polskie uprawnienia motorowodne czyli jeden z patentów:

– sternika motorowodnego,

– motorowodnego sternika morskiego,

– kapitana motorowodnego.

Co potrzeba by pływać skuterem wodnym? 

Patent sternika motorowodnego uprawnia do prowadzenia skuterów wodnych, jednak ze względu na to że skutery wodne prowadzi się w inny sposób niż pozostałe motorówki zalecamy wcześniejsze dodatkowe przeszkolenie praktyczne, chociaż uzyskanie patentu sternika motorowodnego w Poznaniu jest również uprawnieniem na skuter wodny.

Czy na Jeziorze Kierskim w Poznaniu można pływać motorówką?

Kursy motorowodne w Kiekrzu w Poznaniu na Jeziorze Kierskim byłyby możliwe, gdyby nie uchwała rady miasta Poznania zakazująca pływania łodziami motorowymi i skuterami wodnymi po Kiekrzu. Może jednak warto byłoby pomyśleć o udostępnieniu Jeziora Kierskiego do szkoleń i egzaminów motorowodnych by chociaż można było zdobyć blisko Poznania patent motorowodny sternika motorowodnego? Nad Jeziorem Kierskim jest wiele klubów żeglarskich i istnieje dobrze przygotowana baza szkoleniowa, dająca szerokie możliwości rozwoju sportów i szkoleń motorowodnych w Poznaniu, a akwen pomiędzy Krzyżownikami a północną stroną Jeziora Kierskiego nie jest tak intensywnie wykorzystywany do treningów żeglarskich, by nie można było wyznaczyć przestrzeni, gdzie mogłyby się odbywać kursy motorowodne Kiekrz na Jeziorze Kierskim w Poznaniu. Obecnie na Jeziorze Kierskim możesz uzyskać uprawnienia do prowadzenia jachtów żaglowych – patent żeglarski lub przejść np. kurs ratownika WOPR w Poznaniu Kiekrzu.

Poznań oferuje różnorodne możliwości czarteru motorówek i pływania łódką

Przystań Stary Port leży nad rzeką Wartą w centrum miasta Poznania w Wielkopolsce naprzeciwko katedry. Obok dozorowanego portu w pobliżu rzeki po której pływają motorówki można się przejść do baru zlokalizowanego w pobliżu.

Kursy motorowodne w Wielkopolsce są prowadzone w wielu miejscach ale warto przyjechać do Poznania, stolicy Wielkopolski by nauczyć się pływać motorówką z Klubem Sportowym TSUNAMI.

Rzeka Warta jest atrakcyjnym akwenem dla tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności motorowodne przed wyruszeniem w dalsze rejony oraz dla doświadczonych osób, które chcą doskonalić swoje wyszkolenie. Stąd możesz wybrać się motorówką lub kajakiem na Wielką Pętlę Wielkopolski, musisz jednak uważnie przestudiować locję rzeki, ponieważ w sezonie stan wody w Warcie jest niski i występują liczne mielizny i wypłycenia.

Zdobądź uprawnienia sternika motorowodnego, przyjdź na kurs motorowodny Poznań.

Znajdź lekcje skuterów wodnych i zdobądź patent sternika motorowodnego w Poznaniu w Wielkopolsce umożliwiający prowadzenie skuterów wodnych. 

Jesteś mieszkańcem Poznania i chcesz rozpocząć swoją przygodę ze skuterami wodnymi? 

Kurs motorowodny w Poznaniu na patent motorowodny lub licencję motorowodną do holowania narciarza wodnego lub licencję do holowania statków powietrznych w lokalnej szkole żeglarskiej powinien być pierwszym krokiem do Twojej przygody z motorówką. Podczas szkolenia na licencję motorowodną pod okiem doświadczonego instruktora zdobędziesz niezbędne uprawnienia do bezpiecznego pływania motorówką. Patent sternika motorowodnego jest również znany jako „licencja na motorówkę”. Po zdaniu egzaminu osobiście składasz wniosek o wydanie dokumentu do Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.

Po ukończeniu naszego kursu motorowodnego w Poznaniu otrzymasz polski patent lub licencję motorowodną lub żeglarską wydaną przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego lub Polski Związek Żeglarski. Jednak w wielu miejscach na świecie może być wymagany też patent międzynarodowy.

Zostań kapitanem motorówki w Poznaniu

Czego nauczę się na kursie teoretycznym na sternika motorowodnego w Poznaniu w Wielkopolsce? W części teoretycznej nauczysz się: – przepisów obowiązujących przy poruszaniu się jachtem (motorówką), – podstawowych informacji o budowie jachtu, silnika i przekładni – pilotażu, czyli jak opisywać akweny za pomocą znaków nawigacyjnych i map – podstaw meteorologii .

Na najlepszym kursie motorowodnym w Wielkopolsce poznasz podstawy budowy silników jachtów motorowych, aktualne przepisy ruchu wodnego, pilotaż rzeczny i jeziorny, meteorologię i ratownictwo. Nauczysz się jak bezpiecznie prowadzić jacht motorowy i nie stwarzać niebezpiecznych sytuacji na wodzie. Dowiesz się również o możliwościach dalszego rozwoju motorowodnego.

Gdzie odbywają się w Poznaniu w Wielkopolsce kursy motorowodne i żeglarskie?

Kursy motorowodne odbywają się w Poznaniu na Malcie (Jezioro Maltańskie) lub w Starym Porcie nad Wartą. Kursy motorowodne w Kiekrzu nie są możliwe ze względu na obowiązujące przepisy, za to na Jeziorze Kierskim mogą odbywać się szkolenia żeglarskie w Poznaniu Kiekrzu.