kurs na sternika motorowodnego szczecin

KURS NA PATENT STERNIKA MOTOROWODNEGO,

CENA KURSU – 700 zł,

CENA EGZAMINU – 250 zł / dla osób uprawnionych do zniżki 125 zł,

MIEJSCE – SZCZECIN DĄBIE (ul. Przestrzenna 21),

TERMINY – startujemy w kwietniu 2024 a kończymy w listopadzie 2024.

TABELA Z TERMINAMI EGZAMINÓW NA PATENT STERNIKA MOTOROWODNEGO 2024:

 • 09 czerwca 2024
 • 16 czerwca 2024
 • 30 czerwca 2024
 • 07 lipca 2024
 • 28 lipca 2024
 • 11 sierpnia 2024
 • 25 sierpnia 2024
 • 08 września 2024
 • 29 września 2024
 • 06 października 2024
 • 20 października 2024
 • 10 listopada 2024

Na czym polega kurs motorowodny?

Kurs motorowodny w Szczecinie Dąbie to kurs na patent sternika motorowodnego w Szczecinie, który uczy poruszania się po wodzie. Składa się z dwóch części, teorii i praktyki. Aby przygotować się do kursu motorowodnego, dostępne są materiały do nauki.

Kurs motorowodny w Szczecinie Dąbie to program mający na celu nauczenie kierowania motorówką. Kursanci muszą ukończyć ten kurs, jeśli chcą samodzielnie prowadzić motorówkę po wodach śródlądowych i morskich jak choćby Jeziora Dąbie czy też Zalewu Szczecińskiego. Muszą to również zrobić, jeśli chcą zostać kapitanem jachtu. Na tym kursie nauczysz się zasad ruchu drogowego podczas prowadzenia łodzi, a także podstaw nawigacji. Dowiesz się również o bezpieczeństwie na łodziach i będziesz musiał zdać testy z tego zakresu. Dodatkowo powinieneś wiedzieć, jak obsługiwać wyposażenie łodzi i je konserwować.

Jak zapisać się na kurs motorowodny Zachodniopomorskie na patent sternika motorowodnego w Szczecinie?

Kursant musi zapisać się na kurs motorowodny w Szczecinie Dąbie dla łodzi motorowych, który trwa od 1 do kilku dni. Ten kurs obejmuje lekcje teoretyczne, a także szkolenie praktyczne, takie jak manewry i prowadzenie łodzi. Po ukończeniu kursu musisz zdać egzamin na patent sternika motorowodnego w Szczecinie lub licencję do holowania narciarza wodnego w Szczecinie. Sternik musi tylko złożyć wniosek o wydanie patentu lub licencji i zdać egzamin. Aby uzyskać prawo jazdy na motorówki, musisz mieć ukończone 14 lat, ale do 16 roku życia może prowadzić jednostki motorowe z silnikami do mocy 60 kW. Po ukończeniu 18 roku życia i zdobyciu stażu morskiego możesz zostać motorowodnym sternikiem morskim w Szczecinie.

Gdzie odbywają się szkolenia na patent motorowodny w Szczecinie?

Kursy motorowodne w Szczecinie Dąbie odbywają się przy ulicy Przestrzennej 21 w Szczecinie nad Jeziorem Dąbie.

Kto może uzyskać patent motorowodny? 

Żeby uzyskać patent sternika motorowodnego trzeba mieć ukończone 14 lat a także zdać egzamin na stopień Sternika Motorowodnego.

Czy osoba niepełnoletnia może pływać skuterem wodnym? 

Żeby móc uzyskać patent sternika motorowodnego trzeba skończyć 14 lat. Jeżeli masz mniej niż 16 lat możesz pływać jachtami motorowymi do 60 kW mocy silnika. Przed ukończeniem 16 lat możesz pływać tylko skuterem o mocy do 60kW.

Co obejmuje kurs teoretyczny na sternika motorowodnego w Szczecinie? 

 • przepisy żeglugowe dotyczące głównie jachtów, motorówek, skuterów wodnych,
 • podstawy budowy jachtów, silników i eksploatacji jachtów – locję śródlądową i morską,
 • meteorologię,
 • ratownictwo,
 • przepisy (głównie przepisy żeglugowe na śródlądowych drogach wodnych),
 • locję śródlądową i locję morską w podstawowym zakresie,
 • podstawy nawigacji.
 

Co obejmuje kurs praktyczny na sternika motorowodnego w Szczecinie Dąbie? 

 • manewrowania w porcie i na Jeziorze Dąbie w Szczecinie,
 • zasady pływania w ślizgu, 
 • zasady bezpieczeństwa przy pływaniu motorówką,
 • manewry portowe,
 • manewr „człowiek za burtą”.

Ile trwa kurs na patent sternika motorowodnego? 

Teoria obejmuje wykłady przez Skype, bazę pytań testowych i książkę „Bezpieczna Woda” autorstwa Franciszka Habera, prezesa PZMWiNW i uznanego w środowisku instruktorskim szkoleniowca.

Część praktyczna to 2-3 godziny pływania z instruktorem w małych grupach. Egzamin jest na koniec kursu, najczęściej w niedzielę. Egzamin na patent sternika motorowodnego w Szczecinie trwa najczęściej nie więcej niż 3 godziny.

Jak przebiega egzamin na patent motorowodny sternika motorowodnego w Szczecinie? 

Egzamin składa się z teorii i praktyki. Część teoretyczna to test jednokrotnego wyboru składający się z 75 pytań. Aby zdać część teoretyczną należy udzielić przynajmniej 65 poprawnych odpowiedzi. Część teoretyczna egzaminu trwa maksymalnie 90 minut.

Część praktyczna egzaminu na patent sternika motorowodnego w Szczecinie Dąbie polega na wykonaniu manewrów zadanych przez komisję egzaminacyjną. Może to być np.:

 • „człowiek za burtą”,
 • podejście i odejście od nabrzeża,
 • ślizg,
 • prace bosmańskie,
 • praca jako członek załogi,
 • inne manewry.

Egzamin praktyczny jest na tym samym jachcie motorowym, na którym trenujesz.

Na jakich motorówkach szkolimy?

Na naszych kursach motorowodnych w Szczecinie najczęściej szkolimy na łodziach motorowych odkrytopokładowych typu RIB z silnikiem o mocy 100-150 KM, dynamicznie wchodzących w ślizg.

Jaka jest cena kursu motorowodnego na patent sternika w Szczecinie?

Kurs sternika motorowodnego kosztuje 700 zł

Opłata egzaminacyjna wynosi 250 zł oraz opłata za wydanie patentu 50 zł. Dla osób uczących się do 26 roku życia opłata egzaminacyjna wynosi 125 zł, za wydanie patentu 25 zł.

Czy uprawnienia są międzynarodowe?

Patent sternika motorowodnego jest również w języku angielskim. Dla chętnych istnieje możliwość uzyskania certyfikatu międzynarodowego ISSA Inland Skipper. W przypadku recertyfikacji na podstawie odbytego u nas szkolenia i egzaminu dodatkowy koszt za certyfikat międzynarodowy to 500 zł – uwzględnia książkę – podręcznik Inland Power Yacht Skipper ISSA.

Jakie uprawnienia są potrzebne by holować narciarza?

Według polskich przepisów do holowania konieczne jest posiadanie licencji na holowanie narciarza i innych obiektów pływających. Te uprawnienia motorowodne można uzyskać posiadając wcześniej patent motorowodny – sternika motorowodnego lub wyższy patent motorowodny czyli motorowodnego sternika morskiego lub kapitana motorowodnego.

Co potrzeba by pływać skuterem wodnym? 

Patent sternika motorowodnego to też uprawnienia do prowadzenia skuterów wodnych. Jeśli chcesz wybrać się na skuter to nasz klub zajmuje się również wypożyczaniem skutera wodnego w Szczecinie. Chętnie pomożemy też w organizacji zawodów motorowodnych, więc jeśli chcesz zostać zawodnikiem lub zorganizować zawody – wyścigi skuterów wodnych to skontaktuj się z nami.

Po uzyskaniu patentu minimum sternika motorowodnego w Szczecinie możesz zapisać się na kurs i egzamin na licencję do holowania narciarza wodnego.

Po ukończeniu kursu motorowodnego na patent sternika motorowodnego w Szczecinie szerokie wody mórz i oceanów staną przed tobą otworem i będziesz mógł rozwijać swoje pasje dotyczące wędkowania z motorówki czy pływania szybkimi skuterami wodnymi w Szczecinie, po Jeziorze Dąbie, kanałach portowych czy też Zalewie Szczecińskim.

Dlaczego warto wybrać Klub Sportowy TSUNAMI gdy szukasz kurs motorowodny Szczecin?

Jesteśmy klubem, który zrzesza wielu pasjonatów sportów wodnych, między innymi motorowodniaków, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu wielu jachtów motorowych, patenty kapitana motorowodnego PZMWiNW oraz morskiego sternika motorowodnego PZMWiNW a także instruktora PZMWiNW oraz egzaminatora PZMWiNW. Amatorów żeglowania zapraszamy na kursy żeglarskie w Szczecinie.

W jaki sposób mogę zapisać się na kurs sternika motorowodnego w Szczecinie?

Żeby zapisać się na kurs na patent sternika motorowodnego w Szczecinie napisz do nas maila lub zadzwoń. Kursy motorowodne, rejsy morskie i imprezy organizowane przez KS TSUNAMI to gwarancja dobrej zabawy i wysokiej jakości