kurs jachtowego sternika morskiego

Jachtowy Sternik Morski – szkolenie na Morzu Bałtyckim

CENA KURSU: 1999 zł

CENA EGZAMINU: 350 ZŁ LUB 175 ZŁ (dla osób uprawnionych do zniżki)

MIEJSCE KURSU JSM: SZCZECIN DĄBIE (start), ZALEW SZCZECIŃSKI – ŚWINOUJŚCIE – POŁUDNIOWY BAŁTYK

MIEJSCE EGZAMINU: TRZEBIEŻ lub STEPNICA

TERMINY: PAŹDZIERNIK 2023

PATENT: JACHTOWY STERNIK MORSKI PZŻ


Uprawnienia

Patent żeglarski Jachtowego Sternika Morskiego – dawny sternik jachtowy – uprawnia do:

– prowadzenia jachtów żaglowych o długości do 18 m kadłuba po wodach morskich.

– prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych.

Możesz w takim wypadku wynająć samodzielnie prawie każdy jacht oferowany do czarteru bez skipera na całym świecie. Dotyczy to zarówno jachtów żaglowych jak i jachtów motorowych, gdyż patent jachtowego sternika morskiego możesz wymienić w Polskim Związku Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego na patent motorowodnego sternika morskiego.

Dla kogo jest kurs na jachtowego sternika morskiego?

W kursie może wziąć udział osoba pełnoletnia (czasami za zgodą rodziców w rejsie szkoleniowym mogą wziąć udział trochę młodsi uczestnicy). Przed kursem jachtowego sternika morskiego powinieneś uzyskać patent żeglarza jachtowego lub wiedzę i umiejętności praktyczne wymagane do zdania egzaminu na ten stopień. Warunkiem przystąpienia do egzaminu końcowego na jachtowego sternika morskiego jest posiadanie 200 godzin stażu morskiego, uzyskanego w minimum 2 rejsach morskich.

Jak przygotować się do kursu na jachtowego sternika morskiego?

Najlepiej przypomnieć sobie wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu żeglarza jachtowego. Warto też przeczytać jeden z podręczników dedykowanych do nauki dla sterników morskich. Mogą to być np. popularny Żeglarz jachtowy i jachtowy sternik morski, którego autorami są Andrzej Kolaszewski i Piotr Świdwiński. To chyba od lat najczęściej wybierany podręcznik wydawnictwa Almapress, z którego uczyły się już całe pokolenia żeglarzy, sterników i kapitanów. Trochę bardziej zaawansowaną książką jest Vademecum żeglarstwa morskiego , także wydawnictwa Almapress. To książka kompleksowo opisująca wiele zagadnień dotyczących żeglugi morskiej. Dla tych co chcą poszerzać żeglarską wiedzę polecamy książki RYA – zarówno po angielsku oryginalne wydawane przez Royal Yachting Association jak i te przetłumaczone na język polski.

Na jakich jednostkach odbywa się szkolenie na jachtowego sternika morskiego?

Szkolimy na dwóch jachtach, na których wyszkoliło się już kilkuset sterników morskich – MARENGO – czyli Dufour 36 Classic oraz  FALANDO czyli Beneteau Oceanis 381. Oba typy jachtu to dzielne jednostki pełnomorskie, przeznaczone nawet do żeglugi oceanicznej (kategoria projektowa A). Są bardzo popularne jako jachty szkoleniowe w Wielkiej Brytanii, gdzie wiele brytyjskich szkół – RYA Training Centre używa ich do szkolenia. Oba jachty są dobrze utrzymane i wyposażone są zgodnie z wymogami Urzędu Morskiego dla jachtów komercyjnych, posiadają Kartę Bezpieczeństwa a także spełniają jeszcze wyższe wymogi Royal Yachting Association. W standardzie jest ogrzewanie Webasto, rolowany fok i lazy jack przy grocie, chartplotter, radar, AIS oraz inna niezbędna elektronika i wyposażenie.

Kto prowadzi kursy na jachtowego sternika morskiego?
Wysoki poziom szkoleń żeglarskich na patent jachtowego sternika morskiego zapewnia doświadczona kadra sterników morskich i kapitanów, wśród których jest wielu instruktorów żeglarstwa PZŻ, a także Yachtmaster RYA i instruktorów RYA.

Lokalizacja kursów na jachtowego sternika morskiego

Miejsce w którym rozpoczynamy i kończymy kurs jachtowego sternika morskiego to Szczecinie Dąbie. To tutaj się okrętujemy i stąd wypływamy na Roztokę Odrzańską, Zalew Szczeciński i Morze Bałtyckie. Ten jeszcze słabo skomercjalizowany rejon polskiego wybrzeża, jest jednym z lepszych akwenów szkoleniowych na świecie. Duży ruch statków, sporo znaków nawigacyjnych, wypłyceń i sieci rybackich powoduje, że tu możesz w praktyce nauczyć się nawigacji i prowadzenia jachtu morskiego. Spora część kursu na jachtowego sternika morskiego odbywa się w Trzebieży, spora część szkolenia na jachtowego sternika morskiego ma też miejsce w Świnoujściu. Miejscem gdzie najczęściej odbywają się egzaminy na patent jachtowego sternika morskiego jest Trzebież, ale czasami też Stepnica, Świnoujście, Dziwnów, Kamień Pomorski lub Kołobrzeg. Z racji tego, że Jezioro Dąbie jest wodami śródlądowymi, egzaminy na patent jachtowego sternika morskiego nie odbywają się w Szczecinie, gdyż egzaminy państwowy na te uprawnienia powinien mieć miejsce na wodach morskich.

Jak wygląda szkolenie na patent jachtowego sternika morskiego

 • w szkoleniu może wziąć udział maksymalnie 6 uczestników (na jachtach są 3 dwuosobowe kabiny)
 • kurs zakończony jest egzaminem na jachtowego sternika morskie w Trzebieży (lub innym okolicznym porcie),
 • w trakcie kursu możesz uzupełnić wymagany staż, najczęściej do ok. 70 godzin stażu morskiego,
 • szkolimy jachtowych sterników morskich od kilkunastu lat i w zasadzie od początku jesteśmy na tym rynku liderem żeglarstwa morskiego,
 • wysoka zdawalność egzaminów na patent Jachtowy Sternik Morski,
 • szkolenie prowadzimy na dobrym sprzęcie, dobrze przygotowanym do morskich szkoleń żeglarskich

Nasze kursy i egzaminy na jachtowego sternika morskiego są prowadzone zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki w sprawie uprawiania turystyki wodnej oraz Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki oraz Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 22 maja 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania upoważnienia do przeprowadzania egzaminu potwierdzającego posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności z zakresu żeglarstwa oraz warunków kadrowych i organizacyjnych koniecznych do przeprowadzania tego egzaminu.

Nasze jachty spełniają wymogi obwieszczenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 1 września 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie bezpiecznego uprawiania żeglugi przez jachty morskie.

Program szkolenia na patent jachtowego sternika morskiego

Nasze szkolenie przygotowuje uczestników zarówno do zdania egzaminu jak i do samodzielnego wynajmu i prowadzenia jako kapitan jachtu morskiego. To przede wszystkim szkolenie praktyczne. Zajęcia z teorii i ćwiczenia z nawigacji morskiej mają na celu opanowanie wiedzy teoretycznej wymaganej na egzaminie państwowym na jachtowego sternika morskiego.

TERMINY KURSÓW – JACHTOWY STERNIK MORSKI

Kursy na jachtowego sternika morskiego organizujemy w formie tygodniowych rejsów od kwietnia do października. Najczęściej jest to kilkanaście szkoleń rocznie. Napisz do nas lub zadzwoń w celu zapisania się na wybrany termin. Kursy rozpoczynają się w niedzielę wieczorem w Szczecinie Dąbie i kończą w tym samym miejscu w kolejną niedzielę rano lub sobotę wieczorem po egzaminie na jachtowego sternika morskiego.

PŁATNOŚCI

 • 50% ceny kursu przy rezerwacji,
 • 50% ceny kursu na 4 tygodnie przed rozpoczęciem rejsu szkoleniowego.

Co jest zawarte w cenie kursu jachtowy sternik morski

 • szkolenie na jachtowego sternika morskiego,
 • zakwaterowanie na jachcie,
 • ubezpieczenie NNW
 • gaz
 • opłaty portowe w porcie zaokrętowania i wyokrętowania.

Czego nie zawiera cena kursu:

 • wyżywienia (tak zwanej kasy jachtowej),
 • kosztów dojazdu
 • sprzątania po rejsie
 • opłat portowych poza Szczecinem,
 • paliwa zużytego podczas kursu,
 • kosztów egzaminu i wydanie patentu

Ile wynosi kasa jachtowa na kursie jachtowego sternika morskiego?

Jest to zależne od kilku czynników, ale najczęściej kasa jachtowa wynosi ok. 300-400 zł od osoby

Jaki jest koszt egzaminu na patent jachtowego sternika morskiego?

 • Cena egzaminu: 350,00 zł
 • Cena egzaminu ulgowa: 175,00 zł (dla osób uczących się poniżej 26. roku życia)
 • Cena wydania patentu: 50,00 zł
 • Cena wydania patentu ulgowa: 25,00 zł (dla osób uczących się poniżej 26. roku życia)

ZAKWATEROWANIE NA JACHCIE

Załoga jachtu szkoleniowego liczy maksymalnie sześciu uczestników kursu jachtowego sternika morskiego + instruktor. Kapitan-instruktor na początku rejsu przydziela miejsca w kabinach.

WYŻYWIENIE

Opłacane z kasy jachtowej. Najczęściej kapitan wyznacza II oficera spośród uczestników szkolenia i ta osoba rozlicza kasę jachtową. Instruktor zwolniony jest z wnoszenia składki do kasy jachtowej.

Czy lepszy jest kurs na jachtowego sternika morskiego w Chorwacji czy na Bałtyku?

Każde ze szkoleń ma swoje zalety. My od wielu lat szkolimy na Morzu Bałtyckim, ponieważ jest to nasze morze, nad które mamy najbliżej. Bałtyk jest dość wymagającym akwenem szkoleniowym, ale po nauczeniu się żeglarstwa morskiego na Morzu Bałtyckim, na pewno poradzisz sobie również z prowadzeniem rejsów morskich po Chorwacji. Po szkoleniu nad Morzem Śródziemnym na ogół nie będziesz przygotowany do samodzielnego prowadzenia rejsów morskich po Morzu Bałtyckim czy też Morzu Północnym, gdyż są to bardziej wymagające akweny.

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU I ZAPISU NA NASZE KURSY JACHTOWY STERNIK MORSKI